Trójkącik Weimarski
Trójkącik Weimarski to idea wymyślona przez polskiego poetę i autora tekstów piosenek Jacka Cygana podczas spotkania w Weimarze z prezydentem Stowarzyszenia Trójkąt Weimarski dr. Dieterem Hackmannem w roku 2012. Idea ta polega na stworzeniu platformy kontaktów dzieci trzech krajów: Polski, Niemiec i Francji.
Wydaje się szczególnie ważne, by cele i zadania „dorosłego” Trójkąta Weimarskiego przenieść do świata dzieci, w okres rozwoju człowieka, w którym zaszczepione idee procentują potem przez całe życie. Przyjaźń, otwartość na ludzi, poszanowanie odmienności, chęć poznania innych tradycji i zwyczajów, potrzeba rozmowy, wreszcie radość wspólnej zabawy – to wartości, które TRÓJKĄCIK WEIMARSKI krzewi i rozwija.
W świecie dzieci określenie „POZNAJMY SIĘ” nie może polegać na wygłaszaniu mądrych referatów i przemówień. TRÓJKĄCIK WEIMARSKI zakłada wzajemne poznanie się dzieci poprzez wspólną zabawę, której uniwersalnym językiem, zrozumiałym dla każdego są bajki, piosenki i taniec. Tego języka nie trzeba uczyć się latami, jego gramatyką są dziecięce gesty, barwa głosu i ciekawość w oczach, jego semantyka to łzy wzruszenia, wybuchy śmiechu i dziecięce emocje.
Sposób realizacji tych idei jest bardzo rozległy. Można wymyśleć wiele form spotkań dzieci trzech krajów w oparciu o rozmaite profile kulturalnych zainteresowań i pasji. Trzeba jednak od czegoś zacząć – poniżej prezentujemy projekt, który zainaugurował spotkania dzieci w ramach „TRÓJKĄCIKA WEIMARSKIEGO”.
TRÓJKĄCIK WEIMARSKI – pierwsza edycja NIEMCY – Nordhausen – Erfurt, maj 2014
Ideę Trójkącika Weimarskiego podjęło Stowarzyszenie Trójkąt Weimarski, które istnieje w Weimarze i skupia przedstawicieli różnych zawodów, m.in. dziennikarzy, nauczycieli, artystów i prawników z Niemiec, Francji i Polski. Prezydent tego Stowarzyszenia dr Dieter Hackmann znalazł środki i zorganizował pierwsze spotkanie dzieci z naszych trzech krajów.
Wspólne niemiecko-francusko-polskie spotkanie dzieci odbyło się w Nordhausen w Górach Harzu w dniach 4 – 11 maja 2014 roku. Pobyt mający charakter warsztatów artystycznych zakończył koncert galowy. W warsztatach wzięły udział dzieci w wieku ok.11 lat z regionów, które mają już tradycje współpracy. Te regiony to Małopolska – Turyngia – Pikardia. W trakcie trwania tygodniowych warsztatów przybyli do Nordhausen trzej moderatorzy, znani w swoich krajach z twórczości dla dzieci – Rolf Zuckowski z Niemiec, Paulina Paris z Francji i Jacek Cygan z Polski. Przez kilka dni pracowali z dziećmi, a następnie wystąpili z nimi na koncercie galowym w Erfurcie, który odbył się pod hasłem „Piosenki są jak mosty” / „Lieder die wie Brücken sind”/.
TRÓJKĄCIK WEIMARSKI – druga edycja POLSKA – Rabka Zdrój, maj 2015
W maju 2015 roku zgodnie z umowami między stronami, spotkanie dzieci z Niemiec, Francji i Polski zorganizowała strona polska.
Fakt organizowania Trójkącika Weimarskiego w Polsce oznacza, że strona polska finansuje pobyt dzieci niemieckich, francuskich i polskich, wszelkie zajęcia, warsztaty i wycieczki oraz koncerty, w tym koncert galowy. W wyniku rozmów Jacka Cygana z Panią Burmistrz Rabki Zdrój Ewą Przybyło, udało się zorganizować w dniach 26 maja – 02 czerwca 2015 r. kolejną edycję Trójkącika.
Tygodniowe spotkanie dzieci francuskich, niemieckich i polskich zakończył koncert galowy zatytułowany „DZIECI JEDNEGO ŚWIATA” w pięknym amfiteatrze w Rabce Zdrój.
w niedzielę 31 maja w przededniu Dnia Dziecka. Koncert galowy będzie miał trzech moderatorów, którzy niejako „poprowadzili” dzieci swoich krajów w artystycznej prezentacji.
Byli to Rolf Zuckowski z Niemiec, Chris Schittulli z Francji i Jacek Cygan z Polski.
Artyści ci znani są w swoich krajach z twórczości dla dzieci i dla dorosłych, prowadzą działalność estradową, radiową i telewizyjną, a także parają się działalnością pedagogiczną z najmłodszymi.

Oczywiście, pod względem socjologicznym, ważne jest wszystko to, co przeżyją dzieci podczas wspólnych zabaw, warsztatów i wycieczek. Ich wzajemne relacje, rodzące się przyjaźnie, wspólne odkrywanie tradycji oraz walorów regionu, wreszcie sam proces poznawania się, to tematy mogące zainteresować dziennikarzy i media. Organizatorzy, bogatsi o doświadczenia pierwszej edycji „Trójkącika Weimarskiego”, stworzyli w roku 2015 w Rabce Zdrój pewną geometryczną figurę szczęścia.
TRÓJKĄCIK WEIMARSKI – trzecia edycja FRANCJA – Amiens – Beauvais, maj 2018
W 2018 roku Stowarzyszenie Trójkąt Weimarski z siedzibą we Francji oraz Weimar Dreieck w Niemczech podjęło się realizacji projektu we Francji. Dzieci w wieku od 10 do 12 lat z Polski i Niemiec przyjechały do Francji, by wspólnie przeżyć niezapomniane chwile.
Edycja francuska odbyła się pod hasłem: „Przyszłość naszych krajów? To Europa!”
Celowo prowokacyjny tytuł miał zachęcić młodych ludzi do zadawania sobie konkretnych pytań i udzielania odpowiedzi na aktualny temat. Był to sposób na to, by rzucić wyzwanie młodemu pokoleniu na temat znaczenia państwa i Europy w 2018 roku.
Uczniowie zebrani w jednym miejscu wraz z nauczycielami uczestniczyli w tworzeniu widowiska muzycznego o tematyce europejskiej. Trzej znani artyści, Rolf Zukowski z Niemiec, Jacek Cygan z Polski i Chris Schittulli z Francji zgodzili się poprowadzić po raz kolejny młodych uczniów, przyszłych obywateli Europy, naszej przyszłości.
TRÓJKĄCIK WEIMARSKI – reaktywacja
Idea Trójkącika została zatrzymana przez pandemię. I oto rusza po raz kolejny.
Zaproszenie do współpracy przyjęła Szkoła Integracyjna nr 5 w Konstancinie-Jeziornie.
Organizatorzy:
- Weimarer Dreieck (Niemcy)
- Stowarzyszenie Trójkąt Weimarski (Polska)
- Association Triangle de Weimar (Francja)
- Fundacja MCS Kultura (Polska)